4 tabsy

Aviomarin — czym jest i jak stosować

            Aviomarin to obecnie jeden z najczęściej wykorzystywanych leków w medycynie rodzinnej. Dzięki zawartym w nim substancjom preparat zapobiega silnym objawom choroby lokomocyjnej, uspokaja, działa przeciwwymiotnie oraz przeciwalergicznie. Dodatkowo Aviomarin dostępny jest w aptekach bez recepty, w postaci tabletek lub syropu. Do substancji czynnych zawartych w preparacie należy dimenhydrynat, która jest antagonistą receptorów H1 pierwszej generacji. Aviomarin to lek, który można stosować w przypadku ryzyka wystąpienia u dziecka lub dorosłego odruchów wymiotnych lub nudności spowodowanych jazdą pojazdem przy aktywnej chorobie lokomocyjnej.

Leki w podróży

            Dawkowanie preparatu Aviomarin jest wysoce zależne od wieku pacjenta. Profilaktycznie należy przyjmować go na trzydzieści minut przed planowaną podróżą. Każde dziecko od piątego do czternastego roku życia powinno przyjmować od 25 do 30 mg Aviomarinu, czyli około jednej do pół tabletki. Aviomarin to lek na tyle delikatny, że w kryzysowej sytuacji można powtórzyć dawkowanie. Wszystkie dzieci po czternastym roku życia oraz dorośli powinni przyjmować od 25 do 50 mg preparatu. Aviomarin nie jest stosowany tylko i wyłącznie w sposób profilaktyczny. Lekarz medycyny rodzinnej może przepisać go w celu leczenia nadmiernych nudności lub wymiotów. W przypadku leczniczego stosowania Aviomarinu u dzieci od piątego do czternastego roku życia konieczne jest przyjmowanie od 25 do 50 mg substancji (czyli około 0,5 do jednej tabletki) co sześć-osiem godzin. Dorośli i dzieci powyżej czternastego roku życia stosując Aviomarin leczniczo powinni przyjmować od 50 do 100 mg substancji dziennie (czyli około 1-2 tabletki) co cztery-sześć godzin. W przypadku dzieci do 14 roku życia nie należy przekraczać dawki 3 tabletek na dzień. Maksymalna dawka dla młodzieży i dorosłych wynosi osiem tabletek. (https://www.apteka-rozana.eu/kosmetyki.html)

tabsy

Alergie

            Ogromnym przeciwskazaniem do stosowania Aviomarinu może być alergia na którykolwiek ze składników zawartych w preparacie, problemy z padaczką, guz chromochłonny, porfiria, przerost gruczołu krokowego, pęcherzowe i wysiekowe choroby skórne oraz ciąża lub karmienie piersią. Dodatkowo nie należy stosować Aviomarinu u dzieci poniżej drugiego roku życia oraz przyjmujących leki nasercowe i hamujące czynności ośrodkowego układu nerwowego. Nie stosować z alkoholem. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby chore na jaskrę, zaburzenia czynności wątroby, nadczynność tarczycy, nadciśnienie, astmę oraz zmniejszone stężenie magnezu i potasu we krwi.

Przeciwskazania

            Do efektów ubocznych, jakie mogą wystąpić należą senność, zaburzenia koncentracji, zawroty głowy, niepokoje, zaburzenia widzenia, nudności oraz wymioty, biegunka, zaparcia, ból brzucha, zmęczenie, a w przypadku osób chorych na jaskrę — zwiększenie ciśnienia śródgałkowego. Dodatkowo zdarza się, że po zastosowaniu Aviomarinu występuje przyspieszenie czynności serca, spadek ciśnienia, ból głowy, żółtaczka cholestatyczna czy zaburzenia czynności wątroby. Lek stosowany długotrwale może prowadzić również do uzależnienia, rozdrażnienia czy niepokoju.  https://www.apteka-rozana.eu/