fear

Jak odróżnić strach od nerwicy lękowej?

Wbrew pozorom nerwica lękowa stanowi najbardziej powszechny wariant nerwicy.  Badania statystyczne ukazują, że dziś na tytułową dolegliwość cierpi 1 na 50 osób. Złą informacją jest fakt, że z roku na rok liczba osób zmagających się z lękami na tle psychologicznym zwiększa się. Przyczyn nerwicy lękowej może być wiele i mają one różny charakter – począwszy od czynników biologicznych, poprzez wspomniane psychologiczne – na środowiskowych kończąc.

Zanim jednak opiszemy szerzej przyczyny tytułowej dolegliwości, warto ją pokrótce zdefiniować. Nerwicą lękową nazywamy zespół lęku uogólnionego – z angielska General Anxiety Disorder. Objawy tego zespołu są często mylone z łagodnymi doznaniami lękowymi.

Objawy nerwicy lękowej

Zespół lęku uogólnionego jest rodzajem schorzenia przewlekłego. Objawia się (jak sama nazwa wskazuje) strachem przed wieloma różnymi sytuacjami. Ten rodzaj lęku ma charakter utrwalony i nieokreślony. Oznacza to praktyce, iż osób cierpiących na nerwicę lękową strach nie opuszcza nigdy – nawet w sytuacjach obiektywnie bezpiecznych. Specyficznym objawem schorzenia jest fakt, iż osoby zmagające się z dolegliwością nie pamiętają tychże sytuacji przez co nie mogą się zrelaksować. W skrajnych przypadkach osoby chore boją się opuszczać dom, a zdarza się również, że mają halucynacje.

Główne objawy nerwicy lękowej dzielimy na dwa warianty – psychologiczne oraz fizyczne. Do tych pierwszych zaliczamy przede wszystkim niepokój, poczucie zagrożenia, skraj paniki, poczucie nieobliczalności, podenerwowanie, irytację, smutek oraz problemy z koncentracją. Jeśli chodzi o objawy somatyczne – specjaliści zwracają uwagę na wstępowanie zawrotów głowy oraz kołatania serca. Do innych objawów fizycznych zaliczyć możemy także nadmierną potliwość, płytki i krótki oddech, uczucie suchości w ustach, a także bezsenność. Wiele osób zdiagnozowanych zgłasza również biegunkę, drętwienie kończyn oraz nadmierne pragnienie, zaznacza ekspert z https://www.allecco.pl/. U kobiet odnotowuje się także nieregularną miesiączkę.

O przyczynach nerwicy lękowej

Trudno jednoznacznie definiować przyczyny nerwicy lękowej. O te najważniejsze zapytaliśmy specjalistkę – Karinę Oziębło.

„Lęk generowany jest przez zaburzenia w wydzielaniu w mózgu dwóch podstawowych neuroprzekaźników – serotoniny oraz noradrenaliny. Są to oczywiście czynniki biologiczne, choć w przypadku GAD należy szukać również przyczyn psychologicznych takich jak brak poczucia bezpieczeństwa w etapie wczesnego dzieciństwa, czy konflikty emocjonalne na etapie późniejszym…”

Jak leczyć nerwicę lękową?

W takich przypadkach podstawową formą leczenia jest psychoterapia łączona z leczeniem farmakologicznym. W procesie terapii kluczowe znaczenie ma uświadomienie podłoża lęków oraz wypracowanie schematów myślowych pozwalających na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa. W wielu sytuacjach zwykła terapia może wystarczyć – w tych poważniejszych nie obejdzie się bez leków.