skóra

Wszystko co warto wiedzieć o chorobach skóry

Choroby skóry są uciążliwe nie tylko ze względu na potencjalny ból jaki ze sobą niosą, ale także ze względu na dyskomfort który powodują. Bardzo często stanowią one przyczyną zmian estetycznych, która ma wpływ na naszą kondycję psychiczną. Co warto wiedzieć o chorobach skóry?

Przyczyn występowania chorób skóry jest wiele. Podobnie jak objawów. Do najczęstszych zaliczamy wszelkiego typu liszaje, krostki, rumienie, czy swędzenie… Objawy świadczące o występowaniu tego typu przypadłości najlepiej konsultować ze specjalistą jakim jest lekarz dermatolog. Zanim jednak skupimy się na wspomnianych objawach, warto pokrótce zdefiniować skórę z uwzględnieniem jej budowy.

Jak zbudowana jest nasza skóra?

Podstawowym celem skóry jest regulowanie temperatury naszego organizmu. Ta – jak dobrze wiemy powinna wynosić 36.6 stopni w skali Celsjusza. Do dodatkowych funkcji skóry zaliczamy produkcję cennej witaminy D oraz zabezpieczenie przez szkodliwymi drobnoustrojami. Skóra składa się z trzech głównych warstw. Oto one :

– tkanka podskórna – podstawowym elementem tkanki podskórnej są komórki tłuszczowe. Ich celem z kolei jest zabezpieczenie przed niespodziewanymi wahaniami temperatury oraz ochronę przed potencjalnymi urazami mechanicznymi
– skóra właściwa – w skład budowy skóry właściwej wchodzą receptory, gruczoły, nerwy, naczynia krwionośne oraz naczynia chłonne
– naskórek – to zewnętrzna – widoczna warstwa skóry zawierająca melaninę, czyli barwnik który zabezpiecza skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym

To właśnie owych trzech warstw skóry dotyczą jej choroby mające związek z budową poszczególnych warstw.

skóra

Najczęstsze choroby skóry

Do najpopularniejszych chorób skóry zaliczamy AZS, czyli atopowe zapalenie skóry. W znacznej większości przypadków przypadłość ta jest pokłosiem reakcji alergicznych oraz powikłań astmy. Główne objawy atopowego zapalenia skóry to świąd, suchość, czy tendencja do nadmiernego łuszczenia się. Objawy tego rodzaju widać gołym okiem po kąpieli. Kolejną – nader popularną chorobą skóry jest łojotokowe zapalenie skóry występujące w dwóch obszarach – na głowie oraz twarzy. Objawy są bardzo podobne jak w przypadku AZS, aczkolwiek na skórze głowy dochodzi do zmian takich jak swędzenie oraz występowanie łupieżu. Tego rodzaju choroby należy leczyć u lekarza zwanego trychologiem.

glowa

Do równie popularnych chorób skóry zaliczamy także grzybicę. Za występowanie owej dolegliwości odpowiedzialne są – jak sama nazwa wskazuje grzyby. Występują one najczęściej na stopach – pomiędzy palcami. Ze względu na zwiększoną wilgotność owego obszaru można zaobserwować wyraźne zmiany chorobotwórcze. Ostatnią popularną chorobę skóry stanowi łuszczyca występująca na skórze głowy. Cechą szczególną owej przypadłości są bardzo częste nawroty. Zmiany skórne zaobserwowane na skórze głowy to przede wszystkim zaczerwienione – swędzące place, które po krótkim czasie ulegają złuszczeniu. Warto podkreślić, iż łuszczyca nie jest chorobą zaraźliwą.

Więcej: https://www.allecco.pl/filter/category,54,cialo