Co nam grozi gdy spożywamy syrop glukozowo-fruktozowy?

Podczas stosowania diety czy zdrowego żywienia, wiele osób decyduje się na unikanie lub całkowite zrezygnowanie z produktów posiadających w swoim składzie cukier. Niestety często zastępowany jest on przez producentów syropem glukozowo-frutozowym. Przeoczenie występowania takiego składnika w spożywanym przez nas pożywieniu może znacznie wpływać na nasze zdrowie i wygląd. Warto wiedzieć czym grozi spożywanie tego roztworu.

Syrop glukozowo fruktozowy używany jest przed producentów niemalże w każdego rodzaju produktach. Pojawia się on w jogurtach, sokach, serkach, deserach, dżemach czy nawet ketchupie. Badania wykazują, że spożywanie go w dużych ilościach może spowodować cukrzycę, otyłość i wiele innych, groźnych chorób.

Czym jest syrop glukozowo- fruktozowy?

Syrop ten jest zagęszczonym, wodnym roztworem cukrów prostych- glukozy i fruktozy, uzyskiwanym w wyniku hydrolizy węglowodanów. Otrzymywany jest on z kukurydzy, którą przetwarza się w skrobię kukurydzianą. Ona zaś w następnym procesie przeistaczana jest w syrop, z użyciem enzymów lub kwasów. Jest stosowany do słodzenia produktów, zazwyczaj zastępuje cukier choć też zdarzają się przypadki, że w pożywieniu możemy znaleźć oba te składniki. Używany jest najczęściej do dosładzania takich produktów jak:

Napoje bezalkoholowe gazowane i niegazowane: np. Cola Cola, Tonik, Oranżady i inne napoje.

Napoje alkoholowe: np. Likiery, nalewki, wódki owocowe, gotowe drinki alkoholowe.

Słodkie wyroby cukiernicze– Najczęściej zastępuje miód. Np: piernik, ciasteczka, ciasta miodowe.

Produkty mleczne: np. Jogurty owocowe, mleka smakowe, słodzone maślanki i kefiry, mleko zagęszczone.

Inne produkty typu dżemy, konfitury, galaretki, desery, lody, sałatki i konserwy.

Jak syrop glukozowo-fruktozowy działa na nasze zdrowie?

Liczne badania naukowe ustaliły, że spożywanie produktów, które w swoim składzie posiadają syrop glukozowo fruktozowy może prowadzić do wystąpienia wielu chorób:

Syrop powoduje szybkie tycie i otyłość z powodu fruktozy, która spożywana nawet w małych ilościach przyspiesza produkowanie tanki tłuszczowej przez nasz organizm, co zwiększa ryzyko wystąpienia problemów z układem krążenia.

Blokuje on sygnał hormonu zwanego leptyną, która opowiedzialna jest za uczucie sytości, przez co zwiększa się nasz apetyt, szczególnie na produkty słodzone. Na dodatek składnik ten zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 i przyczynia się do gwałtownych zmian poziomu glukozy we krwi i insuliny.

Syrop glukozowo-fruktozowy zmniejsza szczelność naszych jelit i zwiększa ryzyko powstania zespołu nieszczelnego jelita, który może doprowadzić do stanów zapalnych i tworzenia wolnych rodników.

Spożywanie tego syropu może spowodować także podwyższone ciśnienie we krwi, poprzez wytwarzanie kwasu moczowego, który przyczynia się znacznie do tego procesu, różne stany zapalne, zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworów i choroby serca.

Syrop glukozowo fruktozowy, przez wszystkich znany chociażby ze słyszenia lecz nie wszyscy zdają sobie sprawę z jego działania. Bezwiednie spożywamy produkty zawierające znaczne ilości tego roztworu, przyczyniając się tym do możliwości powstania wielu chorób. Lekarze polecają czytanie etykiet na produktach przed kupnem i konieczne unikanie spożywania pokarmu zawierającego ten składnik.