Gaiwany, shiboridashi, czajniki yixing: mniej znane naczynia do parzenia herbaty

Parzenie herbaty wymaga odpowiedniej wiedzy na temat czasu parzenia i temperatury używanej wody, a także odpowiedniego naczynia. Większość miłośników herbaty skupia się na pierwszym elemencie, zaś w kwestii naczynia poprzestają na klasycznych dzbankach. Herbatę można jednak parzyć też w innych, specjalnie do tego przeznaczonych naczyniach. Jakich? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!

Gaiwany.

Gaiwan to ceramiczne albo szklane naczynie, które można określić jako coś pośredniego między czajnikiem a czarką. Składa się z czarki, pokrywki i, niekiedy, podstawki, a jego pojemność zwykle nie przekracza dwustu mililitrów. Za pomocą gaiwanu można parzyć herbatę dla jednej osoby, ale jego głównym zastosowaniem jest gongfu cha – zrytualizowane przygotowanie i picie herbaty oparte na wielokrotnym parzeniu znacznej ilości suszu w niewielkiej ilości wody.

Specjalistyczne, internetowe sklepy sprzedające akcesoria do herbaty (Zobacz: Akcesoria) są najlepszym miejscem do zakupu gaiwanu. Zainteresowanie gaiwanami jest na tyle niewielkie, że w sklepach stacjonarnych pojawiają się bardzo rzadko.

Shiboridashi.

Shiboridashi przypomina z wyglądu gaiwan, jednak odznacza się charakterystycznym, płaskim kształtem, który upodabnia je do latającego spodka. Shiboridashi pochodzi z Japonii i również jest wykorzystywane do parzenia w stylu gongfu cha, ale z uwagi na szeroki i płaski kształt umożliwia lepsze rozwijanie się liściom i wydobycie z nich pełniejszego smaku i aromatu.

Większość shiboridashi można śmiało zaliczyć do ceramiki typu artystycznego, ale niech nikogo nie zwiodą subtelne kształty i zdobienia. Japończycy stworzyli shiboridashi z myślą o parzeniu wysokogatunkowych herbat zielonych, które w tym naczyniu nabierają wyjątkowego smaku.

Czajniki Yixing.

Ostatniemu naczyniu warto poświęcić szczególną uwagę, chociaż wygląda dość niepozornie, jak zwykły czajniczek za kilkanaście złotych. Niech to nikogo nie zwiedzie – czajnik z chińskiej gliny yixing to bodaj najlepszy prezent, jaki można sprawić zapalonemu miłośnikowi herbaty.

Czajniki z gliny yixing nie są glazurowane i nasiąkają smakiem parzonej w nich herbaty. Z tego powodu powinno się ich używać do parzenia tylko jednego gatunku. Z biegiem czasu czajnik nasiąka aromatem i sprawia, że zaparzana w nim herbata uzyskuje coraz pełniejszy, coraz lepszy smak i zapach.

Według niektórych herbaciarzy, szczególnie stare czajniki yixing są tak bardzo nasycone aromatem, że do parzenia w nich herbaty nie potrzeba suszu; wystarczy nalać do środka gorącej wody. Nawet jeśli jest w tym trochę przesady, to jedno nie ulega wątpliwości: żadne naczynie i żadna metoda parzenia nie da tak spektakularnych rezultatów, jak zaparzenie ulubionego gatunku herbaty w przeznaczonym do niej czajniku yixing.

Współpraca: Czas na herbatę