Jaką dietę stosować po zawale serca?

Po zawale serca, chory zmuszony jest do całkowitej zmiany swojego dotychczasowego życia, musi przyjmować stosowne leki, wprowadzić więcej ruchu oraz zmienić sposób odżywiania się. Dowiedz się jakie pokarmy spożywać, a jakie ograniczyć, jeśli przeszedłeś zawał serca.

W większości przypadków, lekarz informuje osobę, która ma za sobą zawał, o konieczności zmiany dotychczasowej diety. Nie zawsze jednak chorzy stosują się do wytycznych usłyszanych przed doktora.

Należy znacznie ograniczyć spożywanie nasyconych kwasów tłuszczowych i kwasów tłuszczowych trans, zawartych w mięsach np. podrobach zwierzęcych, tłustych wędlinach, pasztecie mięsnym i pasztetowej, parówkach, kiełbasach wiejskich, oczywiście tłustych mięs takich jak boczek, baleron. Żywność mięsna dopuszczana w diecie „pozawałowca” to na przykład kurczak czy indyk. Należy jednak unikać mięs smażonych na dużej ilości tłuszczu i pieczonych. Najzdrowszą formą będzie mięso gotowane lub na parze, ewentualnie smażone na grillu. Do diety warto wprowadzić tłuste ryby morskie, które są bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe, podobnie jak oliwa z oliwek, którą warto dodawać do surówek czy sałatek.

Zawartość tłuszczu w diecie dotyczy również nabiału. Trzeba unikać tłustych serów żółtych, tłustego mleka, śmietany. Oczywiście spożywanie nabiału nie jest całkowicie zabronione. Warto jadać chude twarogi, jogurty naturalne, pić chude mleko i spożywać chude, a zwłaszcza białe sery. Takie produkty są zdrowe i bogate w witaminy i minerały.

W owocach i warzywach zawarta jest znaczna ilość błonnika, który wspiera procesy trawienne i pozwala na szybsze przyswajanie cukrów. Jednak osoby cierpiące na nadwagę czy otyłość, powinny uważać z ilością spożywania owoców, ponieważ mogą one zawierać dużo cukru, którego wartości 300 gram dziennie nie wolno przekraczać.

Oczywiście w diecie nie może zabraknąć węglowodanów złożonych, jednak tych, które mają niski indeks glikemiczny. Są to pieczywo razowe, pełnoziarniste, płatki owsiane, kasze (gryczana, jęczmienna), ryż brązowy, makarony razowe.

Lekarze zalecają całkowite odstawienie soli kuchennej. Mimo, że takie wyrzeczenie może sprawiać wielkie trudności, warto postawić na naturalne zioła i przyprawy.