sen człowieka

Natura jako pomoc przy walce z bezsennością

Bezsenność i kłopoty ze snem to problem stary jak świat. Już od zarania dziejów ludzkości człowiek starał się radzić sobie w najbardziej znany mu sposób z problemem zasypiania. Dziś wiemy o procesie zasypiania i snu naprawdę dużo.

Podstawa to dobry materac. Człowiek od zawsze poszukiwał najbardziej wygodnych łóżek i posłań w postaci materacy oraz stosował on w tym celu różnego rodzaju mikstury i nalewki mające wpłynąć w korzystny sposób na szybkość zasypiania i jakość snu. Oczywiście niektóre z nich były bardziej inne mniej skuteczne. Dziś możemy kupić nowoczesny materac (na przykład taki materac Benet), wykonany z użyciem zaawansowanych technologii. Ogólnie wybór na rynku jest duży i warto się rozejrzeć, bo naprawdę można znaleźć materac idealny dla danej osoby.

W dniu dzisiejszym również wiele z ziół wykorzystywanych w dawniejszym okresie czasu powróciło do łask i cieszy się ponownie bardzo dużym zainteresowaniem wielu osób borykających się z problemem bezsenności. Jednym z najbardziej znanych ziół jest oczywiście popularna i często stosowana melisa mająca doskonałego rodzaju możliwość wpływania na szybsze zasypianie. Również dziurawiec w postaci herbatki lub nalewki jest jednym z ziół, które spożywane w regularny sposób wpływa na wyciszenie rozchwianych emocji i polepszenie jakości naszego snu. W przypadku dziurawca zioło jest to zalecane również dla osób borykających się z lekka depresją.

Na nasze kłopoty ze snem bardzo dobrze może wpływać również Wit. B6, która to jest witaminą odpowiadającą za produkcję melatoniny w naszym organizmie. Melatonina jest bardzo znaczącym hormonem odpowiedzialnym za jakość snu co miewa oczywiście wpływ na to jak śpimy i czy wstaniemy wypoczęci. Jej niedobory mogą w dość skuteczny sposób utrudniać nasze zasypianie. Chcąc w naturalny sposób zwiększyć zawartość tej witaminy w naszym organizmie musimy zadbać o właściwy cykl żywieniowy, w którym dostarczymy do naszego organizmu odpowiednie jej ilości. W tym też celu powinniśmy zwiększyć spożywanie ryb w szczególności tuńczyka i łososia. Znaczne ilości melatoniny znajdziemy także w bananach oraz migdałach, nasionach słonecznika, ciecierzycy, malinach, truskawkach i wiśniach.

Poza witaminą B6 bardzo dobrym wsparciem procesu zasypiania jest spożywanie produktów bogatych w magnez. Zaburzenia snu i kłopoty z bezsennością mogą być jednym z objawów braku tego składnika w naszym organizmie. Jego dużą dawkę znajdziemy w produktach pełnoziarnistych oraz naturalnych wodach mineralnych. Spożywanie odpowiedniej ilości płynów zapobiega także w doskonały sposób odwodnieniu organizmu, co może również mieć niekorzystny wpływ na to jak będziemy zasypiali. Woda jest naturalnym nośnikiem wielu różnorakich substancji odżywczych, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie całego ciała. Włączenie do naszej codziennej diety naturalnej wody mineralnej pozwoli na dostarczenie odpowiednich ilości korzystnie oddziałujących mikro i makroelementów.