Rak jelita grubego

Nasz układ pokarmowy każdego dnia narażony jest na kontakt z licznymi bakteriami oraz toksynami. To, co jemy i jak jemy ma ogromny wpływ na stan tego układu oraz na to, w jakim stopniu radzi on sobie z czyhającymi na niego zagrożeniami.

Jeden z najniebezpieczniejszych nowotworów

Ze względu na rolę odgrywaną przez jelito grube, to ono stanowi najbardziej narażony na choroby fragment układu pokarmowego. Chorobą, która jest szczególnie niebezpieczna, jest rak jelita grubego. Zazwyczaj choroba ta atakuje osoby po 60. roku życia, jednak wśród pacjentów nie brak i młodszych osób. Wykryty w porę rak jelita grubego może być skutecznie leczony, jednak po operacji życie pacjenta staje się znacznie trudniejsze. Dlaczego? Bo w przypadku tej choroby układu pokarmowego operacja polega na usunięciu fragmentu jelita grubego oraz konieczność noszenia przy brzuchu specjalnego woreczka. To w nim po usunięciu fragmentu jelita gromadzony jest kał. Ze względu na nieporęczność oraz przykry zapach dla wielu pacjentów taki woreczek staje się poważnym problemem i utrudnia im codzienne życie. Niestety, przeprowadzenie zabiegu w taki właśnie sposób w wielu przypadkach staje się jedynym sposobem na uratowanie choremu życia.

Profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka

Ponieważ nawet wyleczony rak jelita grubego jest poważnym utrudnieniem, lekarze zachęcają do podejmowania od najmłodszych lat stosownych działań profilaktycznych – przypomina nam w rozmowie lekarz onkolog Dominka Paradowska. Wiadomo, że układ pokarmowy cierpi z powodu zaparć. To one są poważnym wrogiem dla tak ważnego fragmentu tego układu, jakim jest jelito grube. Systematyczne wypróżnianie się może zatem bardzo pomóc w ochronie przed rakiem. Właściwa dieta, systematyczność związana z posiłkami oraz troska o codzienną porcję ruchu to podstawa wszystkich działań profilaktycznych, dzięki którym walka z tą chorobą nowotworową może stać się znacznie łatwiejszym zadaniem.

Grupa ryzyka

Po 40-45 roku życia warto pamiętać, że wskazane jest wykonywanie kolonoskopii. To może mało przyjemne badanie, ale robi się je raz na jakiś czas. Pozwala ono zbadać dokładnie wnętrze jelita grubego i sprawdzić czy nie tworzą się tam polipy, które później mogą się rozwinąć w nowotwory jelita grubego. Niestety, mężczyźni (główna grupa ryzyka) niechętnie poddają się takiemu badaniu. Fakty są jednak takie, że właśnie regularnie wykonane badanie kolonoskopem to tak naprawdę jedyna szansa na wczesne wykrycie zmian nowotworowych i skuteczną pomoc.