koszulka

Siedzący tryb życia – konsekwencje dla zdrowia i sposoby ich zapobiegania

Pojęcie „siedzący tryb życia” dotyczy nie tylko pracy za biurkiem, ale również nawyków, które powodują, że każdego dnia duży procent ludzi spędza wiele czasu przed telewizorem w pozycji siedzącej lub leżącej. Brak aktywności fizycznej obija się znacznie na zdrowiu, kondycji ciała oraz jego masie.

Co dzieje się z ciałem podczas długotrwałego siedzenia?

Zdecydowanie pogarsza się krążenie krwi i wzrasta ryzyko zachorowań na choroby serca i układu krążenia. Siedzenie powoduje spowolnienie metabolizmu i spalanie kalorii na poziomie 1kcal/ na minutę, przez co organizm nie jest w stanie zużyć dostarczanej ilości kalorii, prowadząc do nadwagi, a nawet otyłości. Długie przebywanie w pozycji siedzącej przyspiesza powstawanie żylaków oraz pojawienie się bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Wtedy może pomóc maść jak https://www.allecco.pl/24268,neuro-terapia-zel-75-g.html czy https://www.allecco.pl/7852,artrobon-60-kaps.html.

Małe kroki do wprowadzenia ruchu w życie

Istnieje kilka sposobów, które nie wymagają dużego wysiłku, a wprowadzają ogromne zmiany istotne dla organizmu. Jednym z nich jest wybieranie takich rozwiązań, które wprowadzą więcej aktywności. Pracując w wieżowcu, zamiast spędzania kilku minut w windzie, można wybrać schody. Rozwiązanie to zajmie więcej czasu, rozgrzeje mięśnie i na pewno na początku wywoła niemałą zadyszkę, ale pomoże się dotlenić i pozytywnie zacząć dzień pracy.
Jeśli istnieje taka możliwość, dobrze jest zamienić biurko siedzące na stojące. W sklepach z meblami dostępne są modele z regulowaną wysokością blatu, co pozwala dostosować poziom miejsca pracy do indywidualnych potrzeb. Stanie w jednym miejscu to niekoniecznie najlepsza opcja, ale zdecydowanie lepsza od siedzenia.
Innym sposobem na wprowadzenie aktywności w życie są spacery. Można wykorzystać każdy moment i każdą okazje, aby iść pieszo. W sytuacji, gdy trasa pokonywana z domu do pracy jest niedługa, można rozważyć spacer lub rower. Na niewielkie zakupy również można udać się pieszo, a zamiast spotkania z przyjaciółmi w kawiarni, można wybrać znajdujący się w pobliżu park lub jezioro.

siedzi

Prawidłowa pozycja siedząca

Wielogodzinne spędzanie czasu w pozycji siedzącej przed komputerem ma negatywny wpływ na stan kręgosłupa i krążenie krwi. Skutki takiej pracy można zniwelować prawidłową pozycja podczas siedzenia. Zaleca się zakup krzesła o regulowanej wysokości siedziska, które zapewnia możliwość oparcia pleców, a także wyposażone jest w wygodne podłokietniki. Kąt zgięcia w stawach kolanowych powinien wynosić 90°, a dłonie i łokcie zaleca się ułożyć swobodnie. Monitor powinien znajdować się pod kątem prostym nie bliżej niż 50 cm w odległości od linii oczu skierowanych na około 30° w dół.

Trening a długotrwałe siedzenie

Podczas kilku godzin pracy za biurkiem warto pamiętać o wstawaniu co najmniej co godzinę, by przez minimum 2 – 3 minuty pochodzić, wyprostować się, przeciągnąć. Zaleca się również wykonywanie ćwiczeń w pozycji siedzącej, a więc spinanie mięśni czy krążenie stopami. Dla osób z dolegliwościami kręgosłupa dostępne są specjalnie przygotowane treningi polegające na wzmocnieniu mięśni kręgosłupa i rozciąganiu.